Inspirációs tréningek tele kihívással és élményekkel | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Inspirációs tréningek tele kihívással és élményekkel

A szakiskolák mellett tanműhelyekben is lesz szakképzés Vajdaságban – Az idei évet a külhoni magyar szakképzésnek szenteli a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága

Csütörtökön az óbecsei Közgazdasági és Kereskedelmi Középiskola tanulói és a zentai Egészségügyi Szakközépiskola elsős és másodikos diákjai számára tartottak inspirációs tréninget a felvidéki Tandem munkatársai a külhoni magyar szakképzés éve program keretében, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, illetve a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében. Az esemény keretében csütörtök délelőtt az óbecsei Közgazdasági és Kereskedelmi Középiskolában járt Pirityiné Szabó Judit, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője és Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

A külhoni magyar szakképzés fejlesztésével a magyar állam a Kárpát-medencei szintű gazdaságfejlesztéshez kíván hozzájárulni, amelynek elengedhetetlen eleme, hogy a diákok a tanulmányaik során megfelelő gyakorlati képzésben részesüljenek.

Pirityiné Szabó Judit érdeklődésünkre elmondta: a magyar kormány célja a külhoni magyarság szakképzési struktúrájának a megerősítése, az anyanyelvű szakképzés továbbfejlesztése.

– A Magyar Állandó Értekezlet 2014 novemberi ülésének döntése értelmében indította el a Nemzetpolitikai Államtitkárság a 2015 a külföldi szakképzés éve elnevezésű programot. Azért választottuk ezt a programot, mert meggyőződésünk, hogy aki a szülőföldjén jól el tud sajátítani egy rendes szakmát, annak nagyobb az esélye arra, hogy a szülőföldjén folytassa tovább a tanulmányait, vagy a szülőföldjén kezdje el a szakmáját gyakorolni, itt válasszon magának munkahelyet, és itt találjon magának párt – így segíti a közösség boldogulását – jelentette ki a főosztályvezető asszony.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság vajdasági partnere a program megvalósításában az MNT. Hajnal Jenő elnök szerint azért esett a választás az óbecsei Közgazdasági-Kereskedelmi Középiskolára és a zentai egészségügyi középiskolára, mert egyrészt ezekben nem kétkezi munkához kapcsolódó szakképzés folyik, másrészt ezeknek az iskoláknak kiváló tanulóik vannak.

– Eddig a stratégiánk egyik legfontosabb eleme az volt, hogy a középiskolásokat továbbtanulásra ösztönözzük, de azokról a fiatalokról sem szabad megfeledkeznünk, akik a szakképzés befejezése után munkába szeretnének állni. Ezeket a fiatalokat szeretnénk most afelé terelgetni, hogy itthon keressék a boldogulásukat. Topolyán, Szabadkán és Magyarkanizsán tanműhelyek is segítik majd a vajdasági fiatalok és felnőttek szakképzését, ezekben mezőgazdasági, idegenforgalmi és vendéglátóipari ismereteket lehet majd elsajátítani. A cél az, hogy tanulmányaik elvégzése után minél többen tudjanak boldogulni a szülőföldjükön – jelentette ki az MNT elnöke.

A felvidéki Tandem munkatársainak óbecsei tréningjén mintegy száz diák vett részt, az együtt eltöltött három óra alatt a diákok megfogalmazták erősségeiket, kipróbálhatták saját kockázatvállalásukat, együttműködési képességüket és kreativitásukat, amelyek segítségével hitet és inspirációt meríthetnek saját jövőképük építéséhez.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára április 30-án a felvidéki Karváról indította útjára a külhoni magyar szakképzés éve Kárpát-medencei körútját. A Nemzetpolitikai Államtitkárság munkatársai a korábbi tematikus programokhoz hasonlóan az idei évben is bejárják a Kárpát-medencét, ennek a körútnak a keretében összesen 13 szakképző intézménybe – a többi között az eszéki oktatási és művelődési központba, valamint a lendvai kétnyelvű szakközépiskolába – látogatnak el.

– A 20–25 fős csoportok számára megrendezett foglalkozás elsődleges célja a szakközépiskolák, illetve a régióspecifikus szakképzés népszerűsítése a diákok körében, az, hogy a szaktudás néhány éven belül megélhetést jelentsen egy-egy család számára – nyilatkozta napilapunknak Jerasz Anikó, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának az elnöke, aki Pirityné Szabó Judit főosztályvezető asszony társaságában látogatott el csütörtök délután a zentai szakközépiskolába. Jerasz Anikó elmondta azt is, hogy a gimnáziumokkal szemben az utóbbi években némileg hátraszorult a szakközépiskolák népszerűsítése, de a miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága idei programjának köszönhetően ismét reflektorfénybe kerültek ezek a szakközépiskolák, és kiderült az is, hogy mennyire is lényegesek ezek az oktatási intézmények.

Az MNT VB-jének elnöke kiemelte azt is, hogy mivel mindenki tisztában van azzal, hogy ahhoz, hogy a fiatalok érvényesülni tudjanak, és megfeleljenek a hétköznapok kihívásainak, nem elegendő az iskolai tanórákon szerzett tudás, folyamatosan bővíteni kell az ismereteiket, ezért a két iskola diákjai számára szervezett inspirációs tréninget úgy szervezték meg számukra, hogy tele legyen különböző kihívásokkal, élményekkel és felfedezésekkel. A foglalkozáson keresztül pedig betekinthettek a sikeres vállalkozások világába, ahol a tehetség és a kreativitás, az együttgondolkodás, a csapatmunka került előtérbe. A tréning ideje, vagyis 180 perc alatt a diákok megfogalmazhatták saját képességeiket, kidomboríthatták saját erősségüket, kifejezhették saját kreativitásukat, s kipróbálhatták, hogy mennyi kockázatot is mernek vállalni a céljaik elérésének az érdekében – ecsetelte Jerasz Anikó, aki reményének adott hangot, hogy a fiatalok a tréning befejeztével az alkotó felnőttek történetein keresztül hitet és inspirációt kapnak jövőképük kialakításához. Az MNT VB-elnöke elmondta, e két oktatási intézményben, ahol most e képzést megszervezték, nagyon fontos a tehetség, a csapatmunka, a diákok, majd pedig a felnőttek folyamatos képzése, illetve a vállalkozószellem is lényeges ezeknél a szakoknál. Arra is kitért: a szakközépiskolák éve programsorozat célja az itthoni továbbtanulás népszerűsítése, az itthoni vállalkozások beindítása, gondolva azokra a diákokra, akik az érettségi után nem tanulnak tovább.

A nemzetpolitikai államtitkárság a külhoni magyar szakképzés évében természetesen más programokat, képzéseket is rendezett, illetve fog majd szervezni.

Az egyik ilyen rendezvény a Szakma Sztár Fesztivál volt, amelyet április 26–28. között rendeztek meg Budapesten, s erre a rendezvénysorozatra 8 középiskolából látogattak el diákok és tanárok. A rendezvényen lényegében a legtehetségesebb diákok mutatkozhattak be valamilyen alkotással, s a vajdasági tanulók is betekintést nyerhettek a magyarországi elvárásokba és követelményekbe, jövőre pedig már akár versenyzőként is szerepelhetnek. Ezenkívül a nyár folyamán egy hónapos szakmai továbbképzést, illetve szakmai gyakorlatot is szerveznek a középiskolák részére, amelyre öt diákból és egy kísérőtanárból álló csapatokkal jelentkezhettek, s e kurzusokon keresztül is megismerkedhetnek a magyarországi lehetőségekkel. Szeptemberben, vagyis a következő tanév elején a vajdasági mezőgazdasági iskolákban is tartanak egy továbbképzést – mesélt a programokról az MNT Végrehajtó Bizottságának az elnöke, de hozzáfűzte, hogy a Nemzetpolitikai Államtitkárság még sok minden mást is tartogat a tarsolyában a külhoni magyar szakképzés éve kapcsán.

Forrás: Magyar Szó

Fénykép: Fehér Rózsa