Iskolabuszokkal a magyar oktatásért | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Iskolabuszokkal a magyar oktatásért

Immár hat éve működik az MNT iskolabuszprogramja – 274 diák közlekedik a járatokkal

Idén – csakúgy mint tavaly – 11 önkormányzat területén járnak a Magyar Nemzeti Tanács iskolabuszprogramjának iskolabuszai, amelyek összesen 274 óvodást és iskolást szállítanak. Ahogyan azt Jerasz Anikótól, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnökétől megtudtuk, az MNT a 2010/2011-es tanévben indította el az iskolabuszprogramot, amelynek célja ma is ugyanaz: a magyar gyerekek számára lehetőséget nyújtani az anyanyelvükön való tanulásra, ha lakhelyükön nem elérhető a magyar nyelvű oktatás. Egyrészt az iskolabusz a falvakból szállítja be a tanulókat a városba vagy a közeli településre, ahol működik magyar tannyelvű tagozat, másrészt az iskolabuszok nagyobb városon belül is közlekednek, mint például Nagybecskereken.

A közép-bánáti településen nincs minden iskolában magyar nyelvű oktatás, a busz így itt a gyerekeket az egész város területéről a magyar tannyelvű tagozatos iskolába szállítja.

Tizenegy önkormányzatot érint az idei iskolabuszprogram, ezek a következők: Szabadka, Topolya, Kúla, Törökbecse, Nagybecskerek, Nagykikinda, Zombor, Újvidék, Inđija, Verbász és Pancsova. Szabadka, Topolya, Törökbecse és Nagykikinda esetében az önkormányzatok finanszírozzák a buszok működését, a többi esetben diáksegélyező egyesületek, civil szervezetek a lebonyolítók, azzal, hogy minden esetben a buszkísérők bérét az MNT fedezi, és a lebonyolító szervezeteket is a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. anyagi hozzájárulásával tudják támogatni.

Az önkormányzatok által megküldött adatok szerint pedig összesen 274-en ülnek az iskolabuszokon, köztük óvodások is az alsósok és felsősök mellett.

Az iskolabuszprogram mellett folytatódik az MNT napközi programja is 5 iskolában, az újvidéki Petőfi Sándor, a József Attila és a Sonja Marinković általános iskolákban, a tiszakálmánfalvi Ivo Andrić iskolában és a maradéki iskolában. A napköziben a gyerekek tanítás előtt vagy tanítás után eltölthetik az idejüket, ahol a napközis pedagógus segítségével, felügyeletével megcsinálják a házi feladatot, gyakorolnak. Akik délutánosok, tanítás előtt érkeznek a napközibe, 11 óra körül, a délelőttösök pedig tanítás után maradnak ott 3-4 óráig, letudva ez alatt az idő alatt az iskolai kötelezettségeket, házi feladatok megoldását. A napköziben főtt ételt is kapnak az oda járó diákok, és évről évre növekszik a számuk.

Forrás: Magyar Szó