Karikázás helyett kattintás | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Karikázás helyett kattintás

Hogyan alkalmazható az iskolakezdéshez szükséges készségek felmérésében a számítógép? – Pedagógus-továbbképzés zajlott Szabadkán

Képességfejlesztés és online mérések az iskola kezdő szakaszában elnevezésű témában szervezett osztálytanítók, iskolapszichológusok és iskolapedagógusok számára egynapos akkreditált továbbképzést Szabadkán a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Módszertani Központ és a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ. A szakmai tanácskozáson a résztvevőknek a szegedi Neveléstudományi Intézet munkatársai ismertették az iskolakezdéshez szükséges készségek mérési lehetőségeit, és a felméréseknél a technológiai vívmányok felhasználási lehetőségeit.

Miután a konferenciának otthont adó Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar megbízott dékánja, dr. Lepeš Josip, Sipos Imre, a konferenciát támogató Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős helyettes államtitkárja, Perpauer Attila, az MNT Oktatási Bizottságának elnöke, az MNT oktatási portálját ismertető Petkovics Márta, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja, Szálas Tímea, a szabadkai Vajdasági Módszertani Központ elnöke és Varjú Potrebić Tatjana, a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ igazgatója üdvözölték a tanácskozás résztvevőit, a szegedi Neveléstudományi Intézet munkatársai először előadások, prezentációk formájában ismertették a technológiai alapú tesztelést, majd szekciókat alkotva a pedagógusok az ezekhez kapcsolódó gyakorlati kérdésekkel is foglalkoztak.

Hogy milyen is ez a technológiai alapú készségfelmérés, arról dr. Molnár Gyöngyvér bevezető előadásában hallhattunk.

– Az iskolakezdéshez el kell érni a megfelelő kritériumszintet, és ehhez meg kell állapítani, hogy hol is tart a gyerek a szükséges készségek fejlődése tekintetében. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a felmérésben a számítógép, az egér- és billentyűhasználat mennyire alkalmazható, és mintegy 7000 gyerekből álló mintán néztük meg, hogy hogyan használják a számítógépet. A feladatok között voltak kattintósak, vonszolósak, azaz amikor egy elemet át kell húzni A pontból B pontba, és gépelés is. Az elsősök huszonöt százaléka ért el több mint 80 százalékos eredményt a teszten, és csupán 15 százalékuk teljesített 50 százalék alatt. A legnehezebbnek az elemeket áthúzós feladat bizonyult, ilyen volt például az, amikor egy karácsonyfára kellett ráhúzni a fenyő mellett sorakozó gömböket, legkönnyebben pedig azokkal a feladatokkal boldogultak, ahol nagy elemek szerepeltek, például amikor léggömböket kellett kattintással szétpukkantaniuk. Az eredmények azt mutatják, hogy a technológiai alapú felmérés jól alkalmazható, és a szemtől szembeni szóbeli vagy papírlapú adatfelvételhez képest a technológiai alapú tesztelés pontosabb, megbízhatóbb és hatékonyabban alkalmazható. A további terv, hogy lépéseket tegyünk a fejlesztőprogramok felé, hiszen az a cél, hogy minden kisgyerek felkészülten kezdhesse meg iskolai tanulmányait – hallottuk a szegedi Neveléstudományi Intézet munkatársától.

Forrás: Magyar Szó

Fotó: Molnár Edvárd