Külhoni magyar szakképzés éve – fejlesztések Magyarkanizsán, Adán | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Külhoni magyar szakképzés éve – fejlesztések Magyarkanizsán, Adán

A magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpontban átadták a hidroponikus tanműhelyt és az almafákkal betelepített mintaparcellát, amelyekhez a külhoni magyar szakképzés éve program keretében a magyar kormány nagy értékű támogatást nyújtott. A beruházásokat megtekintette Potápi Árpád János magyar nemzetpolitikáért felelős államtitkár is.

A magyarkanizsai középiskola tangazdaságában már néhány éve folyik fóliasátras termesztés. Az idei évtől a magyarországi támogatásából az egyik fólia alatt hidropóniás növénytermesztésbe kezdtek. Sarnyai Zoltán, igazgató: “Ez egy elég nagy értékű beruházás, ha euróban mondom, akkor 60 ezer euróról van szó. Megpróbáltuk összekötni a 21. század kihívásait a hagyományos növénytermesztéssel. Az egyik az tipikus kerti növénytermesztés, azt jelenti, hogy a fóliában úgy termesztünk paprikát, hogy nincs talaj.”

A magyar állami támogatásból egy új almaültetvényt is telepítettek, amelynek műveléséhez korszerű gépeket, berendezéseket vásároltak.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság a Külhoni szakképzés éve programban idén is 500 millió forintot különített el, amiből 364 milliót fordított iskolai fejlesztésekre. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitká: “Mezőgazdasági szakképzők illetve szakképző intézmények tudtak ide pályázni. Nem csak itt Vajdaságban, hanem az egész Kárpát-medencében. Vajdaságból négy pályázó volt, Topolyáról, Adáról, Szabadkáról, a negyedik pedig a Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont.”

A magyarkanizsai középiskola tangazdaságában legutóbb nehézkultivátort vásároltak és megépítették az öntözőrendszereket tápláló szivattyútelepet is. Nagy szüksége van ezekre a beruházásokra a tangazdaságnak, mivel a 91 hektárnyi réti földön csak megfelelő termesztési technológiával és agrotechnikával lehet elfogadható eredményeket elérni. Az iskola a kalászosok mellett ipari- és takarmánynövényeket is termeszt, foglalkozik zöldség-, gyümölcs- és szőlőtermesztéssel, van faiskolája és állattenyésztő részlege is.

Potápi Árpád János magyar nemzetpolitikai államtitkár és a kíséretében lévő tartományi, valamint községi vezetők megtekintették az új beruházásokat és közelebbről is megismerkedtek a tangazdaság működésével.

Szakképzés éve – fejlesztések Adán is (videó)

Magyarkanizsa mellett az adai Műszaki Iskolában is átadták az intézmény felújított tanműhelyeit, valamint a gyakorlati oktatás fejlesztését elősegítő, újonnan vásárolt berendezéseket. A nagyszabású fejlesztések a magyarországi Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával valósultak meg.

Lelkesen mutatták be az adai Műszaki Iskola diákjai az intézménybe érkező vendégeknek az anyaországi támogatással vásárolt új eszközöket. Török József, tanuló: “Sokkal jobb, nagyobb, erősebb, mint az eddigi marógépünk, sokkal gyorsabban lehet vele legyártani egy munkadarabot, mint az eddigivel, teljesítménye is sokkal nagyobb, a munkatere is sokkal nagyobb.”

Az intézmény életében óriási előrelépést jelentenek a mostani, több szakterületet felölelő fejlesztések. Gilice Hilda, igazgató: “A gépészet és fémmegmunkálás szakterületen vásároltunk egy számjegyvezérlésű marógépet, amely nagy hasznunkra lesz mind a hároméves, mind a négyéves képzésben részesülő tanulók szempontjából. Az autószerelő diákok számára vásároltunk egy futómű-beállító berendezést, valamint egy személygépjárművet, amelynek segítségével tudják gyakorolni az autódiagnosztikának a használatát.”

Emellett még számos modern, a munkához szükséges eszközt vásárolt az intézmény. Társalapítója, a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt céljának tekinti a szakképzés, illetve a duális képzés fejlesztését. Hajnal Jenő, MNT-elnök: “A szerbiai oktatáspolitikát megelőzve, ahol csak most kezdik a duális képzésnek a jelentőségét hangsúlyozni, mi már megvalósítottuk ezt, elindult ez a folyamat, és ebben az adai Műszaki Iskola meghatározó szerepet játszik.”

A tanműhelyek felújítása és a berendezések megvásárlása a magyarországi Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának köszönhetően valósult meg. 18,3 millió forinttal támogatták az adai Műszaki Iskolát. Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár: “Úgy gondolom, hogy fontos helyre került ez a fejlesztés, mert számunkra nagyon fontos az, hogy a szülőföldjükön tudjanak boldogulni az itt élő emberek, és ennek az egyik lépése az, hogy olyan szakmát, illetve végzettséget kapjanak a gyerekek, amivel el tudnak helyezkedni, illetve boldogulni tudnak.”

A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága tavaly hirdette meg a külhoni magyar szakképzés évét. A programmal a Kárpát-medencei szintű gazdaságfejlesztéshez kívánt hozzájárulni. Ennek elengedhetetlen eleme, hogy a diákok a tanulmányaik során megfelelő mértékű és színvonalú gyakorlati képzésben részesüljenek. A program idén is folytatódik.

Forrás: Pannon RTV