Uloga digitalne pismenosti u obrazovanju | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Skip to main content

facebookinstagram

You are here

Uloga digitalne pismenosti u obrazovanju

Pod ovim naslovom je danas započela trodnevna obuka u Subotici, Novom Sadu i Senti. Cilj obuke je dalji razvoj digitalne kompetencije prosvetnih radnika.

Na kursu u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine i preduzeća "Edu Digit" učestvovalo je 36 pedagoga.

Adamu Radetiću najviše se sviđa Platforma Kahut. Nastavnik muzikčke kulture iz Subotice ovu platformu koristi i u nastavi, ali i za izradu različitih kvizova. Na kurs se upisao kako bi proširio svoje praktično znanje.

„Pre svega, zaista moramo razviti digitalne kompetencije. Kad sam video poziv za ovo usavršavanje, odmah sam se setio šta bih još mogao predavati i što bih još mogao preneti učenicima, uglavnom u digitalnom okruženju. " rekao je Adam Radetić, nastavnik muzike u OŠ "Majšanski put" u Subotici.

Tokom sprovođenja obrazovanja na daljinu u praksi su se iskristalisale najkorisnije platforme, programi i softveri koje nastavnici radije koriste u svom podučavanju. Sve to je prikupljeno u jedan buket, rekla je Žombor Roža, koautor ovog kursa. Obuku će voditi mladi studenti jer su oni najiskusniji u digitalnom svetu. Cilj je da nastavnici posle koriste jedinstvenu platformu, olakšavajući tako rad učenika.

„Koji je softver koji učitelj može koristiti za pripremu gradiva? Šta može da posluži za komunikaciju sa decom, kako poslati materijal? Na primer, kako možete održati predavanje putem interneta? Ili kako može zatražiti da se materijal vrati? Stoga smo sve ovo uzeli u obzir, pa čak i razmišljali o tome kojim bi programima učitelji mogli obogatiti obrazovanje na daljinu. " rekla je Žombor Roža, direktorica preduzeća "Edu Digit".

Bez obzira na epidemiološku situaciju, stručno usavršavanje je unapred planirano - rekla je Aniko Jeras, predsednica Izvršnog odbora Mađarskog nacionalnog saveta, jer je razvoj digitalne kompetencije prosvetnih radnika u skladu sa tendencijama modernih vremena.

„Živimo u vrlo, vrlo nesigurnoj situaciji u našem svakodnevnom životu, jer je virus korona stvorio situaciju koja takođe pedagoge postavlja pred različite izazove i ključna je za razvoj njihovih digitalnih kompetencija kako bi mogli koristiti IT alatke na nivou koji odgovara 21. veku i uvereni smo da će im ovo stručno usavršavanje pomoći da primene znanje koje su ovde stekli u svakodnevnom radu. " rekla je Aniko Jeras.

Korišćenje platforme Gugl učionice preporučuje Ministarstvo obrazovanja Republike Srbije, a isto tako ovo se preporučuje i na kursu. Organizatori su rekli da će, ako bude potrebe, u budućnosti organizovati dalju obuku za nastavnike na sličnu temu.

Izvor: Pannon RTV, 06. november 2020.