Развој вештине на шаховској табли | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Skip to main content

facebookinstagram

You are here

Развој вештине на шаховској табли

Мађарски национални савет је организовао обуку за педагоге у вртићима кроз спровођење Програма за развој вештине "Шаховска табла комплекс".

Обука је одржана у новосадском студентском дому "Колегијум Европа", а предавања су одржана путем интернета преко пројектора.

По други пут је у Војводини организовано стручно усавршавање кроз спровођење Програма за развој вештине "Шаховска табла комплекс". Првобитно је ова обука планирана за март ове године, али је догађај морао бити одложен за јесен због епидемије вируса корона, а предавања су се одржавала путем интернета.

„Друге колегинице већ су прошле ову врсту даљег усавршавања и показале су нам каква нова знања су стекле. Било ми је врло занимљиво и волела бих се даље усавршавати и кроз овај програм. Мислим да овај Програм развоја вештине, већ самим тим што у себи садржи реч шах, указује на то да је усмерен на развој дечије логике и врло је занимљиво. " рекла је Емеше Сабо, дечји вртић "Звездано око", Адорјан.

У стручном усавршавању учествовало је 26 васпитачица из десет војвођанских насеља. Путем интернета су им се придружиле и колеге из Хрватске и регије Мура. Сам програм је, прилагођавајући се епидемиолошкој ситуацији, укључио у реализацију обуке дигитална достигнућа.

„Ионако јако волим да играм шах, томе такође подучавам своју децу и надам се да ћу на овој обуци добити нове идеје помоћу којих ћу моћи да развијам сложене вештине код деце. Било ми је драго када сам прочитала у програму да ће ми помоћи у проналажењу решења за спровођење активности с децом чак и у овој ситуацији с корона вирусом." рекла је Естер Петровић, дечји вртић "Дунавски цвет", Нови Сад.

Уз помоћ програма педагози у вртићима су се могли упознати с методолошким решењима која се могу повезати с именом Јудите Полгар, међународним шаховским велемајстором. Институције које су учествовале на овој обуци добиле су и приручник овог програма, који деци на шаљив начин представља шах, као и методолошке материјале за васпитачице у вртићима.

„Опште је познато да је шах сложена игра која развија логичко размишљање код деце. Развија дечје логичко и стратешко размишљање, али утиче и на оријентацију, координацију покрета, координацију ока и руку и на обогаћење речника." рекла је Анико Јерас, председник Извршног одбора Мађарског националног савета.

Стручно оспособљавање, акредитовано од стране Педагошког завода Војводине, организовао је Мађарски национални савет уз подршку мађарске владе.

 

 

Извор: Pannon RTV, 07. novembar 2020