Улога дигиталне писмености у образовању | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Skip to main content

facebookinstagram

You are here

Улога дигиталне писмености у образовању

Под овим насловом је данас започела тродневна обука у Суботици, Новом Саду и Сенти. Циљ обуке је даљи развој дигиталне компетенције просветних радника.

На курсу у организацији Националног савета мађарске националне мањине и предузећа "Еду Дигит" учествовало је 36 педагога.

Адаму Радетићу највише се свиђа Платформа Кахут. Наставник музикчке културе из Суботице ову платформу користи и у настави, али и за израду различитих квизова. На курс се уписао како би проширио своје практично знање.

„Пре свега, заиста морамо развити дигиталне компетенције. Кад сам видео позив за ово усавршавање, одмах сам се сетио шта бих још могао предавати и што бих још могао пренети ученицима, углавном у дигиталном окружењу. " рекао је Адам Радетић, наставник музике у ОШ "Мајшански пут" у Суботици.

Током спровођења образовања на даљину у пракси су се искристалисале најкорисније платформе, програми и софтвери које наставници радије користе у свом подучавању. Све то је прикупљено у један букет, рекла је Жомбор Рожа, коаутор овог курса. Обуку ће водити млади студенти јер су они најискуснији у дигиталном свету. Циљ је да наставници после користе јединствену платформу, олакшавајући тако рад ученика.

„Који је софтвер који учитељ може користити за припрему градива? Шта може да послужи за комуникацију са децом, како послати материјал? На пример, како можете одржати предавање путем интернета? Или како може затражити да се материјал врати? Стога смо све ово узели у обзир, па чак и размишљали о томе којим би програмима учитељи могли обогатити образовање на даљину. " рекла је Жомбор Рожа, директорица предузећа "Еду Дигит".

Без обзира на епидемиолошку ситуацију, стручно усавршавање је унапред планирано - рекла је Анико Јерас, председница Извршног одбора Мађарског националног савета, јер је развој дигиталне компетенције просветних радника у складу са тенденцијама модерних времена.

„Живимо у врло, врло несигурној ситуацији у нашем свакодневном животу, јер је вирус корона створио ситуацију која такође педагоге поставља пред различите изазове и кључна је за развој њихових дигиталних компетенција како би могли користити ИТ алатке на нивоу који одговара 21. веку и уверени смо да ће им ово стручно усавршавање помоћи да примене знање које су овде стекли у свакодневном раду. " рекла је Анико Јерас.

Коришћење платформе Гугл учионице препоручује Министарство образовања Републике Србије, а исто тако ово се препоручује и на курсу. Организатори су рекли да ће, ако буде потребе, у будућности организовати даљу обуку за наставнике на сличну тему.

 

Извор: Паннон РТВ, 06. november 2020.