Napközis és közoktatási programok | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Napközis és közoktatási programok

Vackor beóvodázási és beiskolázási program, beiskolázási csomagok

A korábbi évekhez hasonlóan 2017-ben is a Tanács Vackor programjának két fő tevékenysége: (1) a magyar tannyelvű óvodai csoportokba, illetve általános iskolai osztályokba való iratkozás népszerűsítése, valamint (2) a beiskolázási csomagok kiosztása volt azoknak az elsős tanulóknak, akik magyar nyelven kezdték meg általános iskolai tanulmányaikat.

A kampány időszakára magyar és szerb nyelven 5000 szórólap készült, amelyeket az intézmények dolgozói, illetve a Tanács tagjai és munkatársai az óvodásoknak, illetve szüleiknek személyesen osztottak ki. Három különböző típusú szórólap két változata került a nyomdába, majd az iskoláskor előtti intézményekbe. Az Őszre iskolába indulok című szórólap 1600 példányban került nyomtatásra, és célja ösztönözni a szülőket, hogy magyar tannyelvű általános iskolai oktatást válasszanak gyermekük részére. Az Őszre óvodába indulok című szórólap szintén 1600 példányszámban került nyomtatásra. A szórólap célközönsége azok a szülők, akik iskola-előkészítő csoportba íratják gyermekeiket.

Célunk felhívni a figyelmet az anyanyelven való oktatás fontosságára már az iskola-előkészítőtől. Mindkét típusú szórólapból 600-600 darab készült a szórvány területekre. Ezek a szórólapok annyiban különböznek, hogy tartalmazzák azokat a kedvezményeket is, melyeket a szórvány területen, magyar tannyelven tanuló gyermekek kaphatnak meg, mint például a Rákóczi Szövetség beiskolázási csomagjai és beiratkozási ösztöndíja. A kétnyelvű családok részére szerb nyelvű szórólap is készült 300 példányszámban U septembru ću biti prvak címmel. Ebből a típusból is készült 300 darab a szórványterületekre. A szórólapok 28 község területén kerültek kiosztásra 30 iskoláskor előtti intézményben.

Az előző évekhez hasonlóan nagy örömöt szerzett gyermeknek és szülőnek egyaránt a Tanács úgynevezett beiskolázási tanszercsomagja. 2017 szeptemberében a Tanács 1500 tanszercsomagot biztosított az elsős diákok részére, akik a 2017–2018-as tanévben kezdték meg tanulmányaikat magyar tannyelven, a Vajdaság területén. A tanszercsomagok kiosztására augusztus 31-e és szeptember 5-e között került sor. 28 község területén, 70 oktatási intézményben, 31 kihelyezett tagozaton, összesen 101 épületben kerültek kiosztásra a csomagok. Külön öröm számunkra, hogy az idei tanévben ismét van magyar elsős diák a zombori, a nezsényi, az udvarszállási és a maradéki általános iskolában.

A beiskolázási tanszercsomagokat a Tanácsnak, állandó bizottságainak és konzultatív testületeinek a tagjai osztották ki ünnepélyes keretek között. A beiskolázási tanszercsomag tartalmazott egy gazdagon felszerelt tolltartót, betűkirakót, metallofont, vonalzókészletet, víziszínest, ollót, gyurmát, kollázspapírt, zsírkrétát, ragasztót, temperát, ecseteket, rajzblokkot, filctollat, abakuszt, füzeteket, tornazsákot és ugrókötelet. A csomagok beszerzését, valamint a program megvalósulását a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alap támogatta.

Az intézmények oktatóitól, vezetőitől kapott visszajelzések alapján elmondható, hogy a tanszercsomagokat nagy örömmel fogadta minden kisdiák, emellett igen nagy anyagi tehertől mentesültek a gyermekek szülei is. A csomagosztás folyamatát a Vajdaságszerte igen részletes, intézményekre vonatkozó adatfelmérés és logisztikai szervezés előzte meg.

Iskolabusz-program

Az iskolabusz-program Szabadkán kezdődött el az 2010–2011-es tanévben, hogy azután évről évre továbbfejlődjön, és általa egyre több diák jusson el a legközelebbi magyar tannyelven is oktató közoktatási intézménybe. Az iskolabuszok finanszírozása anyaországi támogatás révén valósul meg. A 2013–2014-es tanév második félévéig közvetlenül a Tanács fizette az iskolabuszokat/taxikat, azonban a bonyolult közbeszerzési eljárás miatt a 2013–2014-es tanév második félévétől kezdődően finanszírozásuk különböző diáksegélyező egyesületeken és civil szervezetek közvetítésével történik. A diáksegélyező egye-sületek, illetve civil szervezetek célpályázat útján közvetlenül magyarországi forrásból kapják meg a szükséges pénzeszközöket a Tanács közvetítésével. A Tanács felvette a kapcsolatot a helyi önkormányzatokkal is, melyek igen nagy szerepet vállalnak az iskolabusz-program sikeres lebonyolításában.

A 2016–2017-es iskolaévben a Tanács iskolabusz-programja 11 község területén – több közvetítő szervezet bevonásával – csaknem 300 gyermek részvételével működött, akik az iskolabusz-program nélkül nem, vagy csak komoly nehézségek és lemondások árán járhatnának magyar tannyelvű óvodába, illetve általános iskolába.

Szabadka város területén a 2016–2017-es iskolaévben továbbra is négy iskolabusz működött. A sándori, a kisbajmoki, a nagyradanováci és a hajdújárási autóbuszok összesen 92 gyermeket szállítottak magyar tannyelven oktató intézménybe. Topolya község területén a Gunaras környékbeli falvakból 48 diákot szállított az iskolabusz a kizárólag magyar nyelven oktató gunarasi Dózsa György Általános Iskolába. Kúla községben Veprődről, Verbászról és Szivácról 20 diák szállítása volt megszervezve a kúlai magyar tannyelven is oktató Petőfi Brigád Általános Iskolába. Beodra-Karlováról Törökbecsére 7 felsős diáknak volt biztosítva a törökbecsei Miloje Čiplić Általános Iskolába való eljutás. Nagybecskereken a Nagybecskereki Diáksegélyező Egyesület szervezésében 39 gyermek utazott iskolabusszal a nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskolába. Nagykikindán szintén működött a 2016–2017-es tanévben is az iskolabusz, amely 35 gyermeket szállított a nagykikindai Fejős Klára Általános Iskolába. Zombor város területén Gradi-náról 3 alsós gyermek szállítása volt megszervezve a zombori Testvériség–egység Általános Iskolába, míg Csonoplyáról a nemesmiliticsi Testvériség–egység Általános Iskolába szintén 3 diák utazott. Újvidék Város területén Kiszácsról és Pirosról összesen 6 diák, míg Maradékról Beskán át 8 diák utazása volt biztosítva az újvidéki Petőfi Sándor Általános Iskolába. A verbászi Boško Buha Iskoláskor Előtti Intézménybe 12 óvodás utazott Ó- és Kiskérről.

A 2017–2018-as iskolaévben is folytatódik a Tanács iskolabusz-programja, és immár 12 község területén szállítjuk a gyermekeket a legközelebbi magyar tannyelven is oktató óvodába, illetve általános iskolába. Az előző tanévben működő vonalak mellé 2017 szeptemberében Törökkanizsa község is bekerült a programba. Így Keresztúrról és Gyáláról 3 óvodás gyermeket szállítunk a magyar tannyelven is oktató törökkanizsai Boldog Gyermek Iskoláskor Előtti Intézménybe. Így jelenleg a következő 12 község, illetve város területén működik iskolabusz-programunk: Szabadka, Topolya, Zombor, Kúla, Verbász, Újvidék, Inđija, Nagykikinda, Nagybecskerek, Törökbecse, Pancsova és Törökkanizsa.

Napközis programok

A Tanács napközis programja 2011-ben indult 4 újvidéki általános iskolában. A 2017–2018-as tanévben továbbra is működnek Újvidék város területén a magyar tannyelvű napközik a Tanács támogatásával. A napközik az 1–4. osztályos diákok számára állnak nyitva, és a 2017–2018-as tanévben összesen 101 tanuló jár oda. A városhoz tartozó oktatási intézmények, melyekben magyar napközis csoport működik a következők: a Petőfi Sándor Általános Iskola (Újvidék) 36 tanulóval, a József Attila Általános Iskola (Újvidék) 22 tanulóval, a Sonja Marinković Általános Iskola (Újvidék) 30 tanulóval és az Ivo Andrić Általános Iskola (Tiszakálmánfalva) 13 tanulóval.

A 2015–2016-os tanévben a Tanács által támogatott napközik listája bővült. Az Inđija községi Maradékon 37 év szünet után sikerült elérni egy összevont magyar tannyelvű tagozat megnyitását ezáltal biztosítva az 500 magyar lakossal rendelkező település magyar nyelvű oktatását. Ennek köszönve a maradéki Branko Radičević Általános Iskolában is működik magyar nyelven napközi, a 2015–2016-os tanévben 5 tanuló, a 2016–2017-es iskolaévben 6 diák, az idei iskolaévben pedig 8 gyermek részvételével.