Megkezdődött az MNT pedagógus-adatbázisának létrehozása | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Megkezdődött az MNT pedagógus-adatbázisának létrehozása

Interjú Petkovics Mártával, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagjával

Hamarosan létrehozzák a vajdasági magyar pedagógusok adatbázisát, amely előkészíti az MNT oktatásügyi honlapjának beüzemelését és a pedagógusi szakaktívák létrehozását. Petkovics Márta szerint elengedhetetlen, hogy a pedagógusok egymást segítsék a pályán, illetve a nemzeti tanáccsal közösen javítsanak a kisebbségi közoktatás helyzetén.

- A novemberben megtartott oktatásügyi konferencián jelentették be azt, hogy a Magyar Nemzeti Tanács zöld utat kapott egy átfogó felmérés elkészítéséhez. Mit vizsgálnak?

- A közoktatási konzultatív testületek ülésein derült arra fény, hogy a pedagógusoknak jóval nagyobb szükségük van az MNT segítségére, mint ahogyan azt korábban feltételeztük, ugyanis semmilyen állami segítséget nem kapnak magyar nyelven, ugyanakkor szerbül az összes tanterv és tanmenet megtalálható az interneten, valamint számos olyan fórum létezik, ahol tapasztalatot tudnak cserélni a pedagógusok, megoszthatják egymással az óravázlataikat, prezentációikat. Van ugyan néhány hasonló kísérlet a magyarul tanító pedagógusok körében is, azonban ez nem elég.

Itt, az MNT hivatalában kiderült, hogy egyáltalán nincs rálátásunk arra, hogy Vajdaságban hányan dolgoznak magyar tannyelvű osztályokban, rendelkeznek-e szakvizsgával, illetve hányan dolgoznak részmunkaidőben vagy több iskolában is egyszerre. Miközben a gyerekek létszámáról szinte napra pontos adataink vannak, a pedagógusokról alig tudunk valamit.

A pedagógus-adatbázis létrehozása nem egyszerű folyamat, először a belgrádi adatvédelmi biztos jóváhagyását kértük, majd megkezdtük az adatlapok kiküldését. Terveink szerint már a téli szünidőre elkészül az adatbázis, ami alapján összehívjuk az egyes szakaktívákat. Itt kiderül, hogy tantárgyanként mire van szükségük a pedagógusoknak, de a versenyekre való utazásban, szervezésben is segíteni tudjuk a tanárokat.

- Sok a bonyodalom a versenyekre való utaztatások körül ‒ ezzel mindannyian tisztában vagyunk. Az MNT mekkora összeget tudna szánni a támogatásokra, hogyan tudná segíteni a szülőket és a tanárokat?

- Hogy pontosan mekkora összeget tudunk majd erre fordítani, azt egyelőre nem tudjuk, mivel még csak nagyjából rendelkezünk azokkal az adatokkal, amelyek segítségével meghatározhatnánk a támogatások mértékét, de a jövő évi költségvetésbe mindenképpen ennek is bele kell kerülnie, mert azt gondolom, hogy nem szabad a tehetséges gyerekeket olyan módon megkárosítani, hogy esetleg a támogatások hiánya miatt ne tudjanak részt venni egy-egy versenyen. Egyébként a szervezési gondokat is meg kell oldanunk. Rengeteg támogatási kérelem fut be az MNT-hez, gyakran ugyanarra a helyszínre utaznának több településről is, ha a létrejövő szakaktívák koordinátorai megszerveznék, hogy a tanulók együtt utazzanak, akkor úgy csökkennének a költségek és több diákot tudnánk támogatni.

- Az említett közoktatási konferencián kiderült, hogy komoly tanárhiánnyal szembesülnek a vajdasági általános és középiskolák. Mi ennek a problémának a gyökere?

- Nagyon fontosnak tartom a tanítóképző egyetem kezdeményezését. A probléma orvoslását az MNT ösztöndíjrendszerén belül kell elkezdeni, konkrétan meghatározni a hiányszakokat és támogatni azokat, akik az adott szakokon folytatják tanulmányaikat, hiszen nekik van esélyük arra, hogy itthon találjanak munkát, a szülőföldön maradjanak. Azt gondolom, hogy a tanügy és a pedagógustársadalom olyan rossz helyzetben van a rendkívül alacsony bérezés, a rendkívül sok adminisztrációs feladat elvégzése miatt, ami nem ad lehetőséget a pedagógusnak arra, hogy a kötelezőn túl is készüljön az órára, hozzáadjon valami pluszt. Gyakorló pedagógusként átérzem a tanárok problémáit, az MNT valódi segítséget kíván nekik nyújtani.

- Az iskolaigazgatók többsége azt állította, hogy ha lenne is megfelelő szakember, nem tudnák alkalmazni őket a létszámstop miatt, a problémát tehát tovább nehezíti ez a körülmény is.

- Azt gondolom, hogy meghatározott időre fel lehet venni a tanárokat. A létszámstop csupán egy kifogás lehet ebben az esetben. Egyes iskolaigazgatók esetenként visszaélnek a helyzetükkel, és azokat alkalmazzák, akik valamiért megfelelnek a számukra, míg a diplomával rendelkező tanárokat nem hozzák helyzetbe. Az adatbázis segítségével meg tudjuk állapítani, hogy mely régióban milyen pedagógusok hiányoznak, kik rendelkeznek megfelelő szakképesítéssel, ezáltal közvetíthetünk az igazgatók és a tanárok között is. Számos adat kerül még be a rendszerbe, így az érettségik és a záróvizsgák eredményeit is össze tudjuk majd vetni az iskolákban dolgozók képzettségi mutatóival, sok minden kimutathatóvá válik az adatbázis különböző statisztikái alapján.

- Mi a következő lépés a tanárbázis elkészülte után?

- Néhány hónapon belül létrehozzuk a Magyar Nemzeti Tanács pedagógiai portálját, ami hasonló lesz a már működő BREKI diákportálhoz. Azok a pedagógusok tudják majd használni ezt a rendszert, akik az adattárunkban szerepelnek. A honlapon olyan tartalmak szerepelnek majd, amelyek segítségével informálódhatnak a pedagógusok és a szakmunkatársak, kezdve a szerbiai jogi előírások, tanmenetek, tantervek magyar fordításaitól, e-tankönyvek, oktatási segédanyagok közzétételéig, amelyeket a hozzáféréssel rendelkező pedagógusok le is tölthetnek majd. Ezenkívül olyan fórumok jöhetnek majd létre, amelyeken belül a különböző műveltségterületek tanári kicserélhetik tapasztalataikat, megoszthatják óravázlataikat, prezentációikat. Így egymás munkáját is segíthetik a tanárok és gazdagabbá, színesebbé tehetik a tanórákat. Azt szeretnénk, ha ez a honlap a tartomány magyar nyelven oktató pedagógusai között egyfajta kapcsolatot létesítene és a pedagógusok minden fontos információról, továbbképzésről és szemináriumról értesülést kapnának az oldalunkon.

Forrás: www.vajma.info