Szinte csodát tud művelni | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Szinte csodát tud művelni

Véget ért a budapesti Pető András Főiskola zentai kurzusa

A budapesti Pető András Főiskola vajdasági konduktorképzése és rehabilitációs projektuma egy folyamat kezdetét jelenti, amelynek lényege az, hogy tartományunkban is meghonosítsák ezt a módszert – nyilatkozta Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a háromhetes intenzív kurzus záróünnepsége alkalmából a zentai városházán megtartott sajtótájékoztatón.

ajnal Jenő szerint nemcsak azért lényeges ez a projektum, mert az ilyen rehabilitációs, gyógy-, illetve fejlesztőpedagógiai képzések kiemelt helyen szerepelnek az MNT oktatásfejlesztési stratégiájában, hanem azért is, mert ez a modell megalapozta a konduktorképzés lehetőségét, aminek köszönhetően ez a tudás akár szerb nyelven is továbbadható, ugyanakkor a másoddiploma-képzés lehetőségét is magában rejti. Ezenkívül a módszer alkalmazása minden felnőtt és gyermek számára nagy jelentőségű.

Az MNT elnöke kitért arra is, hogy a módszer nagyon kevés eszköz beszerzésével alkalmazható, s olyan csodát tud művelni, amelynek köszönhetően a rászoruló emberek is megélhetik a teljes élet örömét. Beszámolt arról is, hogy a képzést megelőző szűrések során kiderült, hogy nagyon nagy az érdeklődés az intenzív kurzus iránt, és valószínűleg továbbra is nagyon sok olyan ember van, aki nem jelentkezett a kurzusra. Reményét fejezte ki, hogy a zentai kurzus híre feloldja az emberekben a gátlásokat, és ezek a rehabilitációs folyamatok mind több rászorulónak esélyt adnak, akik megérdemlik, hogy jobban törődjünk velük, függetlenül attól, hogy éppen magyarok vagy más nemzetiségűek.

Hajnal Jenő megjegyezte, hogy a nemzeti tanács elsősorban az itt élő magyarokra figyel, de ezt a módszert nemcsak tartományunkban, hanem az egész országban meg szeretnék honosítani, hogy a többségi társadalom is felfedezze az értékét, s kicsit módosuljanak azok a gyógy-, illetve fejlesztőpedagógiai módszerek, amelyek Szerbiában használatosak. Az MNT elnöke szerint számukra a legfontosabb az, hogy a vajdaságiak konduktorképzése ne csak a budapesti főiskolán, hanem itt, tartományunk területén is megvalósuljon.

– Az alapokat nyilván közösen kell lerakni, de fontos, hogy a képzések a későbbiekben itt folyjanak, s nagyon lényeges az is, hogy azok a konduktorok, akik ezt a képzést befejezik, a sajátos tudást megszerzik, szerbül és magyarul is jól értsenek és beszéljenek, hiszen ezáltal még egyszerűbbé válik a kommunikáció és kapcsolatépítés, ami ennek a módszernek az alapja – nyilatkozta a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

A Pető András Főiskola vajdasági projektumát egy szűrés előzte meg – mutatott rá dr. Tenk Miklósné dr. Zsebe Andrea, a főiskola rektora. A konduktív fejlesztői módszerre ugyanis nem minden sérült személy alkalmas, s ezért a főiskola szakemberei az elmúlt év végén tanácsadással egybekötött szűrést végeztek, amelyre bárki jelentkezhetett. Ezen a felmérésen mindegyik sérült személy hozzátartozóival elbeszélgettek, majd a jelentkezők közül válogattak, s körükben elsősorban életkor alapján alakították ki a csoportokat.

A projektumban három konduktor vett részt, akik a foglalkozások mellett napi szűréseket is végeztek, így már az őszi kurzusuk előkészítése is megtörtént, emellett folyamatosan zajlik a tanácsadás is. A főiskola rektora elmondta azt is, hogy a kurzuson a tartomány egész területéről részt vettek családok, s abbéli reményének is hangot adott, hogy ahogyan terjed a kurzus híre, úgy egyre több családhoz eljutnak, ugyanis nemcsak Budapest-centrikus intézmény szeretnének lenni, hanem a határon túli magyarsághoz is el kívánják juttatni ezt a módszert.

A Pető András Főiskolán a konduktorképzés mellett a központi idegsérülésből eredően mozgássérült gyermekek és felnőttek számára folytatnak konduktív módszerrel történő fejlesztést.

– A mi intézményünkben a főiskola és a gyakorlóterület nagyon szoros egységet alkot, a jelenlegi 330 hallgató teljes képzése 43 százalékát gyakorlat teszi ki, ami mind Magyarországon, mind Európában egyedülálló – ecsetelte a rektor asszony.

A zentai kurzus fő koordinátora Perpauer Attila, a Magyar Nemzeti Tanács oktatási bizottságának elnöke volt, aki szerint pozitív tapasztalatokat szereztek az elmúlt három hétben folytatott képzés során, amikor az is kiderült számukra, hogy az érintett családoknak óriási szükségük van a segítségre. Perpauer beszámolt arról is, hogy a képzésen részt vevő személyek családtagjai pozitívan viszonyultak a programhoz. Óriási áldozatokat vállaltak a családtagjaikért, utaztatták őket, de voltak, akik itt aludtak Zentán. Az MNT oktatási bizottságának elnöke hozzátette, hogy szemmel látható eredményei akkor lesznek a kurzusnak, ha odahaza is alkalmazzák a konduktorok által átadott tudást, de vannak olyan gyerekek, akik már fel tudnak állni a lépcsőre, arrébb állnak, illetve szemmel kommunikálni is tudnak, a szülők pedig már várják a következő kurzust, amit ősszel szeretnének megszervezni.

Forrás: Magyar Szó
Fotó: Gergely Árpád