Mintegy 3 ezer rögzített tanóra a távoktatásban, több mint 200 pedagógus részvételével | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Mintegy 3 ezer rögzített tanóra a távoktatásban, több mint 200 pedagógus részvételével

Tavasszal a rendkívüli helyzet bevezetésekor egyik napról a másikra kellett átállni az online oktatásra. Decemberben már kellő tapasztalattal a háta mögött fogadta a pedagógus társadalom a hírt, hogy a felsősöknek és a középiskolásoknak távoktatást rendeltek el.

A Magyar Nemzeti Tanács tavasz óta két ciklusban felvételezett több ezer tanórát, s tett elérhetővé a világhálón, hogy a pedagógusok segítségére legyen. A tanítók és tanárok saját óráik mellett ezeket is tudják ajánlani diákjaiknak, amelyek kiválóak arra is, hogy átismételjék a tanultakat.

Mely tantárgyakból rögzítettek órákat, s melyik évfolyamok számára? A kérdést Jerasz Anikónak, az MNT végrehajtó bizottsági elnökének tettük fel.

- A Magyar Nemzeti Tanács a tavaszi időszakban 1192 tanórát rögzített a Pannon RTV közreműködésével, s ezt bocsátottuk a tanintézmények, pedagógusok, diákok, szülők rendelkezésére, akiknek egyik napról a másikra kellett az új helyzethez, a távoktatáshoz alkalmazkodniuk. Ezt a munkát a nyár folyamán folytattuk, miután megbeszéléseket folytattunk az iskolaigazgatókkal, a projektben részt vállaló tanárokkal. Kidolgoztattuk az operatív terveket, mind az általános, mind a középiskolai oktatás számára. Az általános iskolák számára 37 operatív terv készült el a nyár folyamán, míg a középiskolák számára nyolc. Ezek kidolgozásánál arra törekedtünk, hogy a pedagógusok az online oktatás közben szerzett saját tapasztalataikat hasznosítsák, s jelöljék meg azokat a tanítási egységeket, témákat ezekben az operatív tervekben, amiket prioritásoknak kell tekinteni. Ezen vélemények alapján döntöttünk úgy, hogy az új anyagokat feldolgozó órák felvételezésére összpontosítunk, kevesebb számban rögzítettünk olyan órákat, amelyek ismétlő, összefoglaló jellegűek voltak.

Az órák felvételezése augusztus 18-án kezdődött meg három helyszínen: a Pannon TV két stúdiójában és Zentán, a Thurzó Lajos Általános iskolában.

- Az alsós tagozatosoknak a magyar nyelv, a matematika, az első és második osztályosoknak környezetismeret, míg a harmadikosnak és negyedikeseknek természet és társadalom tantárgyakból rögzítettük az órákat. A második ciklusban a felsősöknél az anyanyelv, a matematika, a földrajz, a történelem, a kémia, a fizika és biológia kerültek előtérbe, tehát azok a tantárgyak, amelyek a 8. végén a kisérettségi alapját szolgálják. A középiskolások esetében ezúttal is az anyanyelvre és a matematikára helyeztük a hangsúlyt. Fontos kiemelnem, hogy a középiskolások vonatkozásában olyan egységes tantervet dolgoztak ki a pedagógusaink, amely megfelel gimnáziumokban tanuló tanulóknak és szakközépiskolásoknak is a három és a négyéves szakokon egyaránt.

Ezeket az órákat, amelyeket az őszi időszakban rögzítettek, nem sugározták televízióban.

- A nyár folyamán elkészítettünk egy új arculatú platformot, amely a Távoktatás nevet viseli (https://www.youtube.com/channel/UCpDsIDH22SGRxDWEFi7fUoA), s erre kerülnek fel a rögzített órák. Azt látjuk, hogy a platform nagyon népszerű. Szeptember 1-tél több mint 155 ezer megtekintés volt. Véleményünk szerint ez is azt bizonyítja, hogy a tanárok és diákok is fel tudják használni ezeket az anyagokat, akár ismétlésként is saját tanáraik előadása mellett.

A tervek közt az szerepel, hogy decemberben folytatják az órák felvételét.

- A célunk az, hogy ebben a második, őszi ciklusban összesen 1820 órát rögzítsünk. Ebből 1400-at általános iskolásoknak szánunk, és 420-at a középiskolásoknak. Ha összeadjuk a tavaszi és őszi ciklus óráit, akkor azt látjuk, hogy több mint 3 ezer órával rendelkezünk. Fontos kiemelni, hogy a platformra felkerülő távoktatási egységhez hozzárendelünk prezentációkat, feladatsorokat, gyakorlatokat is. Ezeket az órákat előadó tanárok készítették, s bocsájtották a rendelkezésünkre, mi pedig elérhetővé tettük azokat a platformon. Az eddigi tapasztalat az, hogy jobb az, hogy az interneten elérhetőek ezek az órák és nem a tévé képernyőjén sugározzuk azokat. Minden tanár és tanuló így ahhoz a tanítási egységhez tud hozzányúlni, azt tudja megnyitni, amelyre éppen szüksége van.

Az első ciklusban 130 általános iskolai tanár, illetve 46 középiskolai pedagógus kapcsolódott be a munkába. A mostani második ciklusban, az órák rögzítésekor 150 általános iskolai pedagógus állt a rendelkezésünkre, a középiskolák vonatkozásában pedig 45 azzal, hogy decemberben lesznek még felvételek, az órák szervezése még most is folyamatban van, így ezek a számok növekedni fognak. A pedagógusok száma meg fogja haladni a kétszázat, s mindnyájuknak nagyon hálásak vagyunk, hogy rendelkezésünkre álltak, s részt vettek a munkában, mondta Jerasz Anikó.

 

Németh Ernő

Forrás: Vajdaság Ma, 2020. december 1.