Új megközelítésben a szerb nyelv oktatása | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Új megközelítésben a szerb nyelv oktatása

Az észak-bácskai magyar gyerekek egy része gyengén beszéli a szerb nyelvet. Emiatt a Magyar Nemzeti Tanács egynapos szakmai továbbképzést szervezett Magyarkanizsán a szerb nyelvet környezetnyelvként oktató adai, magyarkanizsai és zentai általános iskolás tanárok számára.

Az eddigi módszerekkel nem volt könnyű olyan Magyarkanizsához, Zentához vagy Adához hasonló környezetben megtanítani a gyerekekkel a szerb nyelvet, ahol az iskolai órán kívül szinte sehol sem találkoznak vele. Az új módszertől sokat várnak a pedagógusok. Kristina Milovanović, a zentai Stevan Sremac Általános Iskola tanára: „Eddig nem úgy tanítottuk a gyerekeket, mintha idegen nyelvről lenne szó, hanem mint környezetnyelvről, és nekik már ismerős kellene, hogy legyen a nyelv. Remélem, hogy mindenki valami újat fog hallani és sokat tanulunk mi is, mint tanárok.”

A magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában megtartott Uspešna nastava elnevezésű képzésen a tanulók szerb nyelven folyó kommunikációja megkönnyítésének módszerét az újvidéki Azbukum, a szerb nyelvet idegen nyelvként oktató központ szakemberei mutatták be a szerbtanároknak. Nataša Milićević Dobromirov, az Azbukum Központ igazgatója: „Elsősorban nekik van szükségük a segítségre, hogy össze tudják fogni azt, amit a minisztérium írt elő nekik, és azt a specifikus helyzetet, amikor belépnek egy tanterembe és olyan gyerekekkel szembesülnek, akik nem beszélnek szerbül, hisz nincsenek kapcsolataik a szerb közösségekkel.”

Az MNT a magyarság szempontjából a három leghomogénebb község tanáraival kezdte a továbbképzést, de már tervezi a program kiterjesztését – nyilatkozta Jerasz Anikó, az MNT VB elnöke, a képzés házigazdája. „Mindenképpen az a célunk, hogy kövessük ezt a módszert, ezt az újfajta órafelépítést, és az elkövetkező időszakban, amellett, hogy most kísérleti jelleggel beindítjuk ebben a három községben, más községeket is bekapcsolunk, és a középiskolai korosztályra is koncentrálni fogunk, és őket is valamilyen módon megszólítjuk és bekapcsoljuk majd ebbe a programba.”

A magyarkanizsai továbbképzés második részében csoportos műhelymunkákat tartottak, majd a résztvevők összegezték a tapasztalatokat.

Forrás: Pannon RTV